Vad ser & hör du?
Har du funderat på vad som händer inne hos Fru Persson, vart bilen är på väg ute på gatan eller varför du är rädd för den rödbröstade domherren i trädgården? Om inte så är det dags att du börjar göra det nu!
Vad ser & hör du när du tittar ut genom fönstret, sätter dig på balkongen, i trädgården eller på favoritfiket?
Vem eller vilka är huvudkaraktärerna i din novell? Är det grannens katt, mc-tjejen som du hör avlägset i fjärran eller kanske du själv…
I sommar, fram tom den 30 september med start den 1 juli, kan du delta i skrivartävlingen “Vad ser & hör du?”. Tävlingen sker i samarbete mellan BoD Sverige och Drop a Story.
En jury kommer att utse 5-8 noveller som ska ingå i en novellsamling som trycks i samarbete med BoD Sverige. Denna novellsamling kommer distribueras till de författare som är vinnare i tävlingen. Kanske är det just du som får din story tryckt!
From den 1 juli kan du skicka in ditt bidrag till – sommartavling21@dropastory.com – sista dag för att skicka in sitt bidrag är den 30 september kl. 23:59. Endast ett bidrag per deltagare och observera att texten ska vara unik för denna tävling, alltså inte varit inlämnad till andra tävlingar, utmaningar eller finnas nedskriven i andra sammanhang.
Detta gäller för deltagande;
- Huvudkaraktären i din novell ska framträda tydligt
- Det ska på något sätt framgå var du befinner dig när du ser och hör vad som händer runt dig
- Max 2 000 ord
- Texten ska vara unik för denna tävling
- Valfri genre
- Namnge din text med en passande rubrik och skriv gärna ditt namn i början av eller i slutet av texten
- Texten ska mailas till sommartavling21@dropastory.com med bifogad fil (word- eller pdf-format). Viktigt att texten är bifogad i ett dokument!
- En bild kan bifogas i samma mail men bilden får max vara 500 pixlar stor (jpg- eller png-format) (bilden bifogas som fil inte som bild i novellen)
Vi ser fram emot att läsa era bidrag!


Det står att det ska framgå tydligt var jag befinner mig när jag ser och hör det som händer omkring mig, samtidigt svarade ni på en annan fråga att man får välja tredjepersonsperspektiv. Det gör mig lite förvirrad för hur får jag då med mig var Jag befinner mig när Jag ser och hör omgivningen? Vill helst skriva i tredje person men får inte ihop det med reglerna för tävlingen. Får jag helt utesluta Jag och istället välja att vara tydlig med var Hon/Han/Hen befinner sig när vederbörande hör och ser omgivningen. Det blir väldigt knepigt att i en kort novell blanda perspektiven mellan första och tredje person tänker jag.
Hej!
Så jag kan delta nu? Jag menar om jag skyndar mig lite, jag har ju typ 15 dagar på mig. Plus att ska man skriva det är lite mer som en story eller ska man skriva det mest som en förklaring av vad man ser liksom?
/Alice
Nej det behöver den inte, du väljer perspektiv. Tack för att du vill delta! //Lotta
Måste den vara skriven i jag-form, eller kan man använda tredjepersonperspektiv för den som hör/iakttar?
Hej, ja bidragen kommer att publiceras som tävlingsbidrag på vår webbsida, kanske inte alla men ett urval av de som tar sig förbi första granskningen av juryn. Vitsen med tävlingen, som vi ser det, är att ge inspiration till att sätta sig ner och skriva samt dela med sig av texter för andra att läsa. Det är ju helt frivilligt att delta. //Lotta
Här hittar mer information; https://dropastory.se/vadserdu/
VIKTIGT!
Genom att delta i tävlingen och skickar in ditt bidrag (text) godkänner du att Drop a Story och BoD Sverige får använda texterna i marknadsföringssyfte, publicera på webbsidor och i tryckt material. Om bild bifogas intygar du att bilden är din egen (copyrighten är din) och att den kan användas vid publicering av text på webben och i tryckt material. Om du önskar vara anonym måste detta anges i samband med att text och ev. bild skickas in i syfte att delta i tävlingen.
Du bibehåller din upphovsrätt till uppladdade publikationer/texter hos Drop a Story. Dock ger du oss rätten att icke exklusivt använda dessa publikationer i alla Drop a Storys tjänster som utvecklas. Denna rätt upphör om du önskar radera publikationen/texten från Drop a Story. Drop a Story kommer inte på något sätt genom detta ges tillåtelse att sälja dina publikationer/texter utan ditt godkännande, vår rätt och våra intentioner sträcker sig enbart till att möjliggöra för andra människor att ta del av dem.
Kommer novellerna kunna läsas på eran hemsida och/eller marknadsföras på något vis?
Vad är själva vitsen med den här tävlingen?
Hej nej det finns det inte du får vara hur ung eller gammal som helst, och allt däremellan :)
//Lotta
Hej!
Finns det någon lägre åldersgräns för att få delta?
Hej, nej du kan inte förvänta dig något arvode för vi kommer inte publicera boken. Boken kommer att tryckas och skickas till vinnarna. Om det kommer till det att vinnarna skulle vilja sälja boken då måste de komma överens om villkor, arvode mm. Detta kan vi hjälpa till med när och om det blir aktuellt. //Lotta
Hej! Vilka villkor gäller för tävlingen? Kan jag förvänta mig något arvode från försäljningen av novellsamlingen, eller är det just bara att bli publicerad som är priset?